Edukativna radionica na temu:„Primjena novih tehnologija” održana je u petak. 29. 1. 2021. godine u prostorijama Centra za tehničku kulturu Mostar, a na inicijativu Udruge za održivi razvoj i zaštitu okoliša iz Mostara.
Održavanje obuke za djecu i mlade iz Mostara, vezanu za izradu i korištenje bespilotnih letjelica, nastala je kao rezultat razvoja bespilotnih letjelica u svijetu i razvoj tehnologije koji se, na žalost, ne prati u Bosni i Hercegovini. Jedan od razloga održavanje ove obuke je što u Bosni i Hercegovini ne postoje obuke vezane za sastavljanje i korištenje bespilotnih letjelica koje, pored zabavnog karaktera, imaju i veliki spektar mogućnosti korištenja istih u komercijalne svrhe, kao što je navedeno u prethodnom tekstu.
Dronove sve češće primjećujemo oko nas, a iako svi mislimo kako su jednostavni za upravljanje i korištenje, to baš i nije istinito. Ove su letjelice nerijetko vrlo napredni strojevi za rad, a ako u cijelu priču ubacimo i strogu regulaciju oko letenja i snimanja, mnogi će se teško snaći u moru informacija.
Predavanje o dronovima održao je Jurica Kolobarić, stručnjak za aeromodelarstvo na kojemu je, učenicima osnovnih i srednjih škola iz Mostara, predstavio bespilotne letjelice/dronove.
Učenici su imali priliku vidjeti nekoliko vrsta modela bespilotnih letjelica/dronova, od letjelica serijske proizvodnje do letjelica/dronova koje su posebno izrađene za edukativne potrebe kao i upoznati njihovu način stvaranja istih, odnosno kako su sastavljeni i kako se njima upravlja.
“Kroz općenite podatke, na radionicama smo djeci pojasnili razvojni nastanak bespilotnih letjelica, propise za korištenje, sigurnost korištenja,, mogućnosti izrade i primjene, kao i budućnost razvoja dronova” rekao je Kolobarić.
Nakon radionice polaznici su dobili osnovni uvid u razvoj i primjenu ove nove tehnologije, koja je u fazi expanzije i sve više zauzima mjesta u raznim granama industrije.
Pored navedenog, teme razgovora su bile vezane i za primjenu dronova kao što su sudjelovanje dronova u izradi geodetskih podloga, u telekomunikacijske svrhe, a ponajviše za snimanje odnosno fotografiranje pojedinih mjesta, gradova, prirodnih bogatstava ili radova iz zraka. Utjecaj ovih letjelica će promijeniti neke od temeljnih sektora društva, poput poljoprivrede, kako bi prikupljali podatke i vršili preciznu zaštitu usjeva iz zraka. Dronovi će u sljedećim godinama biti i velik dio policijskih snaga, gdje se predviđa ponajviše za nadziranje granica i nedostupnih predjela, a vrlo zanimljiva činjenica je da Amazon već planira dronovima vršiti dostavu.
Ovo vrlo poučno predavanje mlade strojare navelo je na razmišljanje o tim bespilotnim, ali ipak „pilotnim“ letjelicama, što je rezultiralo postavljanjem velikog broja upita, na koje je predavač vrlo stručno i sa zadovoljstvom odgovarao.
Na predavanju se moglo čuti i o zakonima i propisima u BiH koji se odnose na dronove, te usporedio kakvi su zakoni i propisi provedeni i u susjednim zemljama, a samim tim naveo mlade na razmišljanje što oni kao budući intelektualci mogu poduzeti ili pokrenuti u vezi dronova u budućnosti.