Jeste li ikada vidjeli erupciju vulkana uživo? Sad je možete vidjeti i to uz zabavnu STEM aktivnost u kojoj izrađujemo vulkan i simuliramo erupciju pomoću kemije.
KAKO VULKANI UOPĆE NASTAJU?
Zemlja se sastoji od tektonskih ploča ili “velikih komada” koji se polako pomiču. Vulkani najčešće nastaju na mjestima gdje se te ploče spajaju. Duboko pod zemljinom korom još i danas imamo rastopljeno i užareno kamenje koje se naziva magma.
Ispod vulkana može nastati pukotina koja vodi do magme. Kako je pritisak tlaka pod zemljom mnogo veći nego na površini, tlak “gura” užarenu magmu na površinu i dolazi do erupcije ili izlijevanja lave (magma izlijevanjem postaje lava).
Sama erupcija se može simulirati pomoću kemijske reakcije i upravo ćemo vam pokazati kako da to napravite.
KOJE VRSTE VULKANA POSTOJE?
Kada govorimo o vulkanima, obično pomislimo na velike planine koje izbacuju velike količine dima i lave. No, znanstvenici razlikuju 3 vrste vulkana:
EKSPLOZIVNI VULKANI
Eksplozivni vulkani nastaju iz jednog izlaza u zemljinoj kori i smatraju se najjednostavnijim tipom vulkana. Rijetko su višlji od 300 metara. Kod eksplozivnih vulkana, plinovi se zadržavaju u magmi i u određenom trenutku, kada se dostigne kritična granica pritiska, plinovi se oslobađaju što uzrokuje eksplozivne erupcije. Vulkani nastali na ovakav način još se nazivaju i vulkanima centralnog tipa.
ŠTITASTI VULKANI
Štitasti vulkani su veliki, široki vulkani koji izgledaju kao štitovi iz zraka – tako su i dobili svoje ime. Lava koja se izlijeva je tanka, tako da može putovati na velike udaljenosti niz plitke padine vulkana. Nastaju polako tijekom vremena, kroz stotine erupcija koje stvaraju mnoge slojeve.
Lava nakon lave izlazi iz otvora, klizi niz padine vulkana i čini vulkan većim. Ovi vulkani vrlo rijetko uzrokuju katastrofalne eksplozije. Najpoznatiji štitasti vulkani su oni koji čine havajske otoke, osobito Mauna Loa i Mauna Kea koji su stvoreni iz tisuća tokova lave.
Štitasti vulkani obično rastu 5-10 km u širinu i 500 metara u visinu. Najveći štitasti vulkan u Sunčevom sustavu je Olympus Mons na Marsu i visok je 27 km iznad površine Marsa te se prostire na 550 km površine.
KOMPOZITNI VULKANI
Kompozitni vulkani nastaju stotinama tisuća godina kroz višestruke erupcije. Zovu ih i strato-vulkani i to su neki od najpoznatijih (i najopasnijih) planina na svijetu: Fuji, Rainier i Cotopaxi su samo neki od primjera strato-vulkana.
Kompozitni vulkani su povezani s više odvodnih sustava koji ulaze u rezervoar magme duboko unutar Zemlje. Magma može izbiti iz nekoliko različitih otvora na kompozitnom vulkanu ili iz velikog središnjeg kratera na vrhu vulkana.
Strato-vulkani mogu biti i nekoliko tisuća metara visoki i oni su uzrokovali neke od najrazornijih erupcija u povijesti poput vulkana Sveta Helena čija je erupcija ostavila stotine ljudi bez domova.
POTREBNI MATERIJALI ZA IZRADU VULKANA
Ako radije želite vidjeti video kako napraviti vulkan kod kuće, jedan se nalazi na početku članka. Ili možete nastaviti čitati upute koje slijede.
Preporučujemo da aktivnost provedete vani. Zemlja ili pijesak vam može poslužiti da napravite odličan vulkan te da bude manje nereda. Aktivnost je moguće lako napraviti i u kući, ali preporučujemo da radite na nekoj površini koju je kasnije lako obrisati.
- Zemlja ili plastelin
- Mala plastična posudica, može i plastična boca
- Soda bikarbona
- Ocat
- Deterdžent za suđe
- Bonus: Boje za hranu
POSTUPAK IZRADE VULKANA KOD KUĆE
- Ako koristite običnu bocu, odrežite je pri dnu pomoću škara ili noža i to dno boce ćemo dalje upotrebljavati.
- Od plastelina ili zemlje izradite vulkan i utaknite dno izrezane boce u njega.
- Usipajte 2-3 žlice sode bikarbone u bocu, tj. sada već vulkan.
- Ulijte nekoliko kapi deterdženta za suđe.
- Dodajte nekoliko kapi boje za hranu ako želite.
- Na kraju, ulijevajte ocat u svoj vulkan i uživajte u nastaloj erupciji.
ŠTO ĆETE NAUČITI I KOJE VJEŠTINE ĆETE RAZVIJATI?
- Što je vulkan i kako funkcionira
- Kemijske procese
- Finu i grubu motoriku
- Kreativnost
- Da je znanost zabavna!